+420 736 629 238 evadolmail@gmail.com

BAŠKA – JURANDVOR – ZAKAM

Výlet na celkem asi dvě a půl hodiny z Bašky přes Juradvor, kde je možno shlédnout Bašćanskou ploču – což je ta kamenná deska plná hlaholice, co v Bašce prodávájí z moduritu v každém stánku se suvenýry 🙂 – na vyhlídku Zakam a zpět do Bašky. Dá se to zvládnout jako večerní procházka.

Začátek výletu je přimo v Bašce, ideálně vyrazíme po ulici Zdeňky Čermákové (což byla česká doktorka provozující svoji praxi v Bašce). Doporučujeme koupit na cestu nějaké pití. Cesta mezi Baškou a Jurandvorem je nejnudnější část výletu, protože jde po žluté turistické značce (kterou následujeme celý výlet) podél silnice. Dá se ale zvládnout rychle. Jinou možností je jít kousek jižnějí po zelené/modré značce po méně frekventované silnici. V Jurandvoru odbočíme doprava ke kostelu sv. Lucie (Crkva svete Lucije), kde byla roku 1851 nalezena místními školáky Baščanská deska (Bašćanska ploča), což je historický artefakt z doby okolo roku 1100, na kterém je v hlaholici poprvé zachycena „prachorvatština“. Areál kostela a kopii Baščanské desky je možno si za úplatu prohlédnout.

Za kostelem se začně stoupat do borových hájů nad Jurandvorem. K vlastní vyhlídce Zakam je nutno udělat krátkou odbočku, která je sice označena rozcestníkem, ale od rozcestníku k vyhlídce je to trochu bloudění (nic dramatického). Vyhlídka Zakam se odvděčí opravdu moc pěkným výhledem na Bašku (a navíc nádherně provedenou geokeškou GC64XA3 Zakam. Tady jsme zatměli, takže cestu za Zakamu dolů do Bašky z tohoto výletu moc popsat nemohu 🙂