+420 736 629 238 evadolmail@gmail.com

CO STOJÍ ZA VIDĚNÍ V BAŠCE

Mořské akvárium v Bašce můžete navštívit přímo v centru Bašky, jen několik desítek metrů od hlavní obchodní ulice, poblíž pošty. Na rozloze cca 200 m2 jsou k vidění různé druhy mořských ryb, hub, korýšů a plžů. Mezi nejzajímavější obyvatele patří chobotnice, muréna a langusty.

Kostel Sv. Jana nad Baškou – Na kopci nad městečkem Baška si jistě všimnete malého kostelíku. Jedná se o kostel Sv. Jana Křtitele z 11. století. U kostela je zajímavý hřbitov, jehož náhrobky stojí za prohlídku. Na hřbitově pak můžete zapálil svíčku i dvěma Čechům – panu Emilu Geistlichovi, který Bašku objevil pro turisty a paní MUDr. Zdence Čermákové, která na ostrov Krk přinesla zdravotní osvětu, byla zde první lékařkou a dodnes na ní místní s vděkem vzpomínají. Prostranství u kostela nabízí nádherný výhled na panorama zátoky, letoviska a okolních hor a ostrovů. Doporučujeme sem vyrazit nejlépe brzy ráno nebo v podvečer. Ke kostelu vede asfaltová silnice a je to také výchozí místo turistických tras po okolí Bašky. Cestou od kostelíčka nahoru dorazíte na Měsíční planinu, kam se však doporučuje chodit na výšlap jen v pevné obuvi a s dostatkem vody. Cestou nahoru ke hřbitovu uvidíte i pozůstatky původní Bašky i hradu, který zde stával.

Stezka Hlaholice – Bašćanska staza glagoljice – Tato stezka vede Baščanským údolím v jižní části ostrova Krku a je spjata s hlaholicí. Hlaholice je nejstarší slovanská abeceda, kterou vytvořil před rokem 863 byzantský učenec Konstantin, který i se svým bratrem Metodějem později přišel na misii do Velkomoravské říše. Hlaholici sestavil Konstantin-Cyril, pod vlivem řeckého písma, přesněji malé minuskule, a písma latinského při využití dalších prvků (gruzínských, syrských a dalších). Díky jejich žákům se později rozšířila mezi jižní a východní Slovany. Byla částečně použita při vytvoření cyrilice, která ji však do 12. století vytlačila ze všech slovanských zemí, právě s výjimkou Chorvatska. V roce 2009 byl v sedle Treskavac nad Baškou, kterým vede silnice z města Krku do Bašky, instalován první artefakt, písmeno „A“, ve formě mohutného kamenného monolitu. Postupně bylo instalováno dalších 33 kamenných artefaktů symbolizujících další písmena hlaholské abecedy, které různých tvarů a různých rozměrů. Ten na Treskavci je z nich největší – je vysoký přes 6 metrů a má hmotnost 17 tun – Hlaholice, písmeno A (Treskavac). Tento kolos, největší monolit v Chorvatsku vytvořil istrijský akademický sochař Ljubo De Karina; jeho dílem jsou i tři další písmena, a to „L“ (hláskový význam hlaholského písmene) – to je přímo v Jurandvoru, „B“ u vstupu do města Baška a písmeno „omega“ umístěné na nábřeží v Bašce. Ostatní písmena vytvořili studenti uměleckých akademií, chorvatských i evropských, kteří se zúčastnili tří sochařských workshopů organizovaných v Bašce. Jejich díla jsou vesměs menších rozměrů a jsou umístěna postupně při celé Baščanské stezce.